تور كوش آداسي | تور تركيه
تور كوش آداسي , تور لحظه آخري كوش آداسي , تور كوش آداسي نوروز , تور كوش آداسي تركيه , تور كوش آداسي تابستان , تور تركيه پاييز , تور كوش آداسي زمستان

غذاي تركيه

 

طراوت و سادگي دو عنصر اصلي در غذاهاي تركيه هستند. در خوراكي‌هاي مردم تركيه، سبزيجات تازه و مواد خوشمزه همراه گوشت نرم و چاشني‌دار به چشم مي‌خورد. يكي از معروف‌ترين غذاهايي كه تركيه با آن شهرت يافته است، دونركباب (donar kebab) است كه طعم بسيار خوبي دارد. البته اغلب غذاهاي اين كشور لذيذ هستند و گاهي‌اوقات ميل كردن آن‌ها در خيابان‌ از طريق دست فروشان نيز بسيار لذتبخش‌ است.
Menemen

اگر فكر مي‌كنيد كه خوردن تخم مرغ به شكل‌هاي گوناگون براي صبحانه خستهكننده است، بهتر است كمي دقيق‌تر به اطراف خود نگاه كنيد. Menemen غذايي شبيه به Shakshuka است كه در بين مردم تركيه محبوبيت زيادي دارد و در واقع تركيبات اصلي آن شامل تخم مرغ و سبزيجات تازه است. پياز، گوجه فرنگي و فلفل از جمله مواد اصلي اين غذا هستند. اين مواد ابتدا با يكديگر تركيب و پخته مي‌شوند و در نهايت نيز تخم مرغ را به آن اضافه كرده و هم مي‌زنند تا غذا آماده مصرف شود. Menemen يك صبحانه عالي به‌شمار مي‌رود و البته موادي نظير پنير و سوسيس تند را نيز گاهي به اين غذا اضافه مي‌كنند. بدون شك تمام دوست‌داران صبحانه، عاشق Menemen خواهند شد و سعي خواهند كرد آن را با نان و سرعت كم بخورند تا نهايت لذت را ببرند. در حقيقت Menemen شباهت بسياري به املت گوجه فرنگي دارد –

دلمه در زبان تركي به معناي پرشده است، اما تهيه چنين غذايي وقت بسياري نياز دارد. يكي از اصلي‌ترين مواد موجود در دلمه را برنج تشكيل مي‌دهد و البته در كنار آن شاهد ادويه‌جات مختلف نيز هستيم. گاهي به اين غذا تخم كاج و گياهان خشك شده‌اي نظير فلفل و كدو نيز اضافه مي‌شود. البته در بخش‌هاي ساحلي و قسمت مركزي شهر استانبول، انواع مختلفي از دلمه سرو مي‌شود كه در اين بين مي‌توان به دلمه صدف پر (Midye Dolma) اشاره كرد كه در آن مواد تشكيلدهنده دلمه را درون پوسته يك صدف قرار مي‌دهند. اين نوع از دلمه كه mldye dolma نام دارد، از ظاهر بسيار جالبي بهره‌مند است و براي يك وعده شام بسيار عالي به‌ نظر مي‌رسد. ليمو و نمك دريا از ساير موادي هستند كه در كنار اين نوع از دلمه قرار مي‌گيرند و خوردن آن در خيابان‌هاي تركيه بسيار لذت‌بخش است.

در تركيه كباب يكي از غذاهاي محبوب است و انواع مختلفي از آن نيز وجود دارد كه يكي از معروف‌ترين آن‌ها دونركباب (doner) است. دونر در تركيه به معناي چرخيدن است و بايد بدين نكته نيز توجه داشت كه اين نوع از كباب در واقع فست‌فود به‌شمار مي‌رود و در ساندويچي‌ها مي‌توانيد آن را خريداري كنيد كه به همراه سبزيجات تازه سرو مي‌شود. شيوه ساخت اين كباب با نام آن همخواني دارد و براي تهيه آن مقداري از گوشت را به‌صورت عمودي به سيخ مي‌كشند و سپس در حالي كه درون تنور يا مكان گرم ديگري مي‌چرخد، فرآيند پخت آن نيز به اتمام رسيده و آماده سرو مي‌شود. اما گفتني است كه در تركيه كباب انواع مختلفي دارد و در حقيقت آن‌ها به هر نوع گوشتي كه به سيخ كشيده شود، كباب مي‌گويند. البته چاشني، يكي از اصلي‌ترين بخش‌هاي يك كباب عالي به‌ حساب مي‌آيد و در حين خوردن آن نبايد چاشني‌ها را فراموش كنيد. در تركيه برخي از كباب‌هاي شناخته شده و معروف مربوط به منطقه يا استان خاصي هستند كه در اين بين مي‌توان به Adana Kebap و Urfa Kebap اشاره كرد. اين دو كباب مربوط به جنوب تركيه هستند اما معروف‌ترين كباب در تركيه كباب اسكندر (Iskender Kebap) است. اين نوع از كباب به همراه آب گوجه‌فرنگي و ماست سرو مي‌شود.

Mercimek Corbasi به معناي واقعي همان سوپ عدس است. اين سوپ را تقريبا در هر جايي از تركيه مي‌توان پيدا كرد و محبوبيت زيادي دارد. سوپ عدس در تركيه از تركيب ساده‌اي بهره مي‌برد و تنها شامل پوره عدس و ادويه‌جات مختلف است كه در اين بين مي‌توان به گشنيز و تكه‌هايي از ليموي تازه اشاره كرد. البته در كنار اين سوپ، ترشي (Tursu) نيز استفاده مي‌شود كه كلم، سبزيجات، هويج و زيتون از مواد تشكيلدهنده‌ي اين ترشي هستند. البته نان داغ Pita نيز يكي ديگر از موادي است كه در كنار سوپ ميل مي‌شود. سوپ عدس يكي از ارزان‌ترين و در دسترس‌ترين غذاهاي تركيه است و در هر جايي نظير رستوران‌هاي مجلل يا كافه‌هاي شبانه مي‌توان آن را تهيه كرد.

تلفظ اين نوع از كوفته، چي (chee) است و از گوشت خام تشكيل شده است. اين غذا تاريخچه و يا افسانه‌ي جالبي دارد. در زمان حضرت ابراهيم، پس از سرد شدنآتش بر ابراهيم هيچ آتشي در آن منطقه روشن نميشود يا همه چوبها رو براي برپا كردن آتش براي سوزاندن حضرت ابراهيم جمع كرده بوده زن يك شكارچي براي اينكه بدون آتش بايد غذا درست مي كرده اين غذا رو اختراع كرده و به همين دليل مردم سعي كردند غذايي درست كنند كه نيازي به پخت نداشته باشد و Cig Kofte در واقع حاصل همين تلاش بود. تركيب سنتي اين غذا شامل بلغور ورزيده، پيازچه، ادويه‌جات و گوشت خام تازه است.اين غذا باورز دادن زياد ادويه‌جات با گوشت به نوعي از گرماي ادويه كمي گوشت موجود در اين غذا از خامي خارج ميشود، البته بايد توجه داشت كه بعد از سال ۲۰۰۹ ممنوعيت‌هايي در اتحاديه اروپا مبني بر مصرف گوشت خام ايجاد شد كه اين موضوع شامل Cig Kofte نيز مي‌شد. اين غذا بسيار لذيذ و خوشمزه است و ظاهر آن نيز زمان‌هاي گذشته را به خاطر مي‌آورد. اين كوفته به همراه سبزيجات تازه و ليمو سرو مي‌شود و اغلب آن را روي چند برگ كاهو و يا يك نان نازك قرار مي‌دهند. البته فرآيند تهيه Cig Kofte نيز ساده است.

Lahmacun در ترجمه‌هاي متداول به عنوان پيتزاي تركيه شناخته مي‌شود و شيوه تلفظ آن نيز lah mah joon است. در واقع Lahmacun يك نوع ماده غذايي است كه در آن لايه‌اي نان و ورقه‌هايي از گوشت وجود دارد و مواد مختلفي نيز به‌ عنوان چاشني در كنار آن سرو مي‌شوند. اين غذا اغلب به‌صورت تازه پخت و سرو مي‌شود و حتي مي‌تواند براي دو يا سه وعده غذايي كافي باشد. پياز و گشنيز از جمله موادي هستند كه باعث مي‌شوند اين غذا حس و حال متفاوتي داشته باشد و يكي از بهترين چاشني‌ها براي گوشت گاو هستند. گاهي در كنار اين غذا مقداري بادام زميني و انار نيز سرو مي‌شود. در واقع Lahmacun نوعي پيتزا است كه ساختار طبيعي‌تري دارد و شكل و شمايل قديمي خود را نيز حفظ كرده است.

Manti در واقع نمونه تركيه‌اي از Ravioli است و در شكل‌ها و انواع مختلفي ساخته مي‌شود. اغلب اوقات مردم تركيه درون اين خوراكي مقداري گوشت قرار مي‌دهند و خمير آن را نيز به‌ صورت گوشه‌دار مي‌سازند. البته بايد توجه داشت كه محتواي درون آن و سايزي كه دارد، متفاوت است و اين خوراكي شباهت بسياري به يك ماده غذايي در ايتاليا دارد كه Ravioli ناميده مي‌شود. اما تفاوت نسخه تركيه‌اي آن استفاده از ماست براي نرم كردن و خوشطعم كردن آن است. تفاوت ديگر اين است كه همراه آن بادمجان سوخاري نيز سرو مي‌شود. البته طعم لذيذ گوشت نيز بسيار در اين غذا خوش‌آيند است و همين موضوع باعث شده كه يكي از محبوب‌ترين غذاهاي تركيه باشد.

در ميان غذاهاي تركيه، بادمجان يكي از غذاهاي اصلي است و تقريبا تبديل به عضوي جدايي‌ناپذير شده است. نام اين غذا نيز حكايت از اين دارد كه با يك خوراكي خارق‌العاده روبهرو هستيم. Imam Bayildi از لحاظ معني تقريبا نشان از اين دارد كه هر فردي كه چنين غذايي را در حال آرام آرام پختن مشاهده كند، غش خواهد كرد. بادمجان، پياز و گوجه‌ْفرنگي مواد تشكيلدهنده اين غذا هستند. بايد توجه داشت كه بادمجان و روغن زيتون از اصلي‌ترين مواد Imam Bayildi به‌ حساب مي‌آيند. نوعي ديگر از اين غذا نيز karniyarik نام دارد كه آن نيز ساختاري شبيه به دلمه دارد و مواد آن درون بادمجان قرار گرفته‌اند و چون اين بادمجان از وسط نصف شده است به‌همين دليل karniyarik يا شكم‌پاره ناميده مي‌شود.

Borek نوعي خوراكي است كه از چندين لايه خمير شيريني ساخته مي‌شود و طعم شيرين و خوبي دارد. اين شيريني نيز يكي از خوراكي‌هاي قديمي در تركيه و مربوط به دوره عثماني است. اما اكنون در آن تغييراتي اعمال شده است. گفتني است كه Borek در سايز‌ها و شكل‌هاي مختلفي تهيه مي‌شود. براي مثال برخي از مردم آن را به شكل سيگار درست مي‌كنند و برخي شكل گل را به آن مي‌دهند. اغلب مردم تركيه اين شيريني را خودشان تهيه مي‌كنند و البته در رستوران‌هاي مختلف نيز مي‌توان آن را پيدا كرد كه گاهي تفاوت‌هايي در شيوه تهيه دارند. بايد بدين نكته توجه داشت كه در تركيه درون Borek مواد مختلفي قرار مي‌دهند كه در اين بين مي‌توان به گوشت و پنير اشاره كرد. البته روي برخي از آن‌ها نيز پودر قند مي‌پاشند تا براي صبحانه مورد استفاده قرار گيرد.

Nohutlu Pilav يا همان برنج به همراه نخود يكي ديگر از غذاهايي است كه در خيابان‌هاي تركيه به‌ فروش مي‌رسد. شيوه تزيين اين خوراكي بسيار زيبا است و البته تركيب ساده‌اي نيز دارد. اين خوراكي در يك چرخدستي به‌ فروش مي‌رسد كه شيشه‌اي است و از يك عايق براي عدم خروج گرما استفاده مي‌كند. Nohutlu Pilav تركيبي از لايه‌هاي برنج و نخود است كه با آب مرغ طعم داده مي‌شود. البته براي اينكه اين غذا كمي بيشتر و البته انرژي‌زا باشد، افراد مي‌توانند آن را به‌ همراه مقداري مرغ ميل كنند. چه كسي مي‌گويد غذا‌هاي خياباني مغزي نيستند؟

امتیاز:
بازدید: 22
برچسب:
:
[ 1396/8/14  ] [ ۱۵ ] [ kusadasi-net2 ] [ ]

كوش آداسي

 

 

كوش آداسي يكي از شهرهاي توريستي كشور تركيه محسوب مي شود و بيشتر درآمد اين شهر از راه صنعت توريسم مي باشد. از خصوصيات كوش آداسي اين است كه هواي آن كاملا مديترانه اي است با تابستان هاي گرم و زمستان هاي نسبتا سرد. توريست ها تقريبا در تمام طول سال به اين شهر سفر مي كنند و از سواحل بي نظير آن لذت مي برند.اما بهترين زمان براي سفر به اين ساحل زيبا اواخر بهار تا اواخر تابستان مي باشد.
مراكز خريد كوش آداسي

اگر در سفر تركيه، قصد خريد داشتيد، در خارج از شهر كوش آداسي در مسيري كه به شهر بدروم ميروند در ناحيه سوكه هم مي توانيد خريد كنيد. فاصله آن از شهر كوش آداسي حدود ۴۰ دقيقه است. در آنجا مي توانيد ماركهايي مثل Adidas,Nike, Benetton, Billabong, Levis را پيدا كنيد.
چنانچه با تور به كوش آداسي سفر مي كنيد برنامه بازديد و خريد از سوكه را از دست ندهيد، مي توانيد از تور ليدر خود درخواست انجام اين تور را داشته باشيد. همچنين دسترسي به سكه از طريق “دلموش” ها امكان پذير است. البته شما بايد ۲ كورس دلموش سوار شويد تا به اين منطقه دسترسي پيدا كنيد.
معمولا يكي ديگر از برنامه هاي تورهاي مسافرتي بازديد يك روزه از شهر “ازمير” مي باشد. بهترين خريد تركيه را در سفر به كوش آداسي ميتوانيد از “سوكه” و ” ازمير” انجام دهيد.
مركز خريد كاله ايچي Kus Shopping Center Kusadasi
از مراكز خريد كوش آداسي مي توان به كاله ايچي اشاره كرد . اين مركز خريد معروف كوش آداسي به نام كوش واقع در محله كاله ايچي است كه سرگرمي هايي نيز براي تمام شب دارد. در خارج از شهر كوش آداسي در مسيري كه به شهر بدروم مي روند در ناحيه سوكه آوت لتز است، كه در آنجا هم مي توانيد خريد كنيد. فاصله آن از شهر كوش آداسي حدود۴۰ دقيقه است. در آنجا مي توانيد مارك هايي مثل آديداس، نايك، بنتون، ليوايز را پيدا كنيد.
مركز خريد سوكه Soke Shopping
در بين مراكز خريد كوش آداسي، مركز خريد سوكه شرايط بهتري دارد.خريد از آوت لت فكتوري بسيار مقرون به صرفه است و در اكثر مواقع بيشتر فروشگاه ها تخفيف هاي با درصدهاي بالا در نظر گرفته اند كه مي توانيد بهترين خريدهاي خود را در سفر به كوش آداسي تركيه از سوكه انجام دهيد و از سفر تركيه نهايت استفاده را ببريد .
جاذبه هاي تفريحي و گردشگري كوش آداسي

بنادر قايق هاي تفريحي كوش آداسي Kusadasi Cruise Port
در كوش آداسي ۲ اسكله مخصوص كشتي هاي توريستي تركيه و يك بندر قايق هاي تفريحي با ظرفيت ۶۵۰ قايق وجود دارد. در بندر كوش آداسي در هر فصل كشتي ها پهلو گيري مي كنند. از اين بندر در ماه هاي بهار و تابستان (از اوايل آوريل الي ۲۰اكتبر) سفرهاي منظم قايق هاي موتوري به جزيره يوناني ساموس برگزار مي شود. اين سفرها در ماه هاي زمستان به صورت چارتر انجام مي گيرد. در بندر در هر ساعت از روز تورهاي تفريحي با قايق هاي مسافربري انجام مي گيرد. قايق هاي تفريحي تركيه نيز كه تورهاي آبي برگزار مي كنند در بندر مستقر مي باشند.
جزيره كبوتر Pigeon Island
جزيره ي كبوتر جزيره ي كوچكي است كه با يك جاده ي باريك به شهر وصل مي شود و در فصل مهاجرت پرندگان، خانه ي پرنده ها مي شود و مي توان گفت سمبل شهر كوش آداسي است؛ ساحلي دنج و خلوت دارد و براي مسافراني كه دنبال آرامش هستند و مي خواهند دور از هيجان شهرهاي پر تجمل تركيه باشند، جاي مناسبي است.
كاروانسراي محمد پاشا Mohammed Pasha
يكي از ديدني هاي كوش آداسي كاروانسراي محمد پاشا است كه مي توان با كشتي به جزايري كه در حاشيه هستند و فاصله كمي تا ساحل دارند، سفر كرد و از آب درياي مديترانه در يك روز لذت برد. در شهر مي توان جيپ كرايه كرد و به مناطق اطراف سفر كرد؛ سوراخهاي توپ كه در ديوارهاي بيروني وجود دارد، به جهت دفاع از شهر در مقابل دزدان دريايي ساخته شده است. مسجد داخل قلعه نيز در سال ۱۶۱۸از طرف صدر اعظم اوكوز محمد پاشا ساخته شده است .
گوورجين آداسي Guverjin Adasi Kusdasi
از ديدني هاي كوش آداسي اين كلانتري قديمي ست كه در قرن نوزده و در هنگام قيام مورا از سوي عثماني ها به عنوان كلانتري و جهت مقابله با تهاجمات احتمالي از جزيره ها در كوش آداسي ساخته شده است.
غار سير تلائيني Cave Sir Telaiiini
اين غار در شهرستان كاراجاسو در بين روستاهاي يوكاري چام آداسي و نارلي گديك كوش آداسي قرار دارد. امكان رفت و آمد به غار از هر دو روستا وجود دارد. روستاي نارلي گديك با يك پياده روي ۲۵-۲۰ دقيقه اي نزديك تر است. همچنين به خرابه هاي Afrodisian نيز كه از جاهاي ديدني تركيه مي باشد، نزديك است. طول كلي غار ۳۴۸ متر (سالن اصلي۱۴۷ متر) بوده و عميق ترين نقطه آن نسبت به ورودي ۳۲ متر است. اين غار تركيه يك غار افقي و خشك و دهانه غار بسيار تنگ است. پس از ۴ -۵ متر، محوطه اصلي غار شروع مي شود.
پارك ملي بيوك مندرس Biok Mondares
پارك ملي بيوك مندرس در محدوده شهرستانهاي كوش آداسي و سوكه قرار دارد و از طريق جاده كوش آداسي – سوكه قابل رفت و آمد مي باشد. فاصله اين پارك ملي كه از تفريحات كوش آداسي ست تا كوش آداسي ۲۸ كيلومتر و تا سوكه ۳۴ كيلومتر است. بافت ژئولوژيكي شبه جزيره ديلك كه از پيشروي كوه سامسون به درياي اژه بوجود آمده از توده هاي متعلق به دوران پالزوئيك، مزوزوئيك و نئوژن بوده كه يكي از نواحي مندرس است.
پلاژهاي شني، دره اي، سنگي مرتفع اين شبه جزيره بسيار جالب توجه است. بخش شمالي اين پارك ملي داراي يك پوشش گياهي بي نظير در منطقه مديترانه است. به ويژه گياهان تيره شاه بلوط و دفنه و نيز كليه انواع گياهان مخصوص ناحيه مديترانه در اين شبه جزيره با طراوت و زيبايي خاصي ديده مي شود. شاه بلوط مخصوص نواحي جنگلي آناطولي شمالي، بيد، سرو و غيره تنها در اين منطقه از كشور در كنار هم وجود دارد. پارك ملي، آخرين نقطه غربي آناطولي است كه نسل آن در حال انقراض است. همچنين فك مديترانه و لاك پشتهاي دريايي كه در كشورهاي مديترانه اي تحت حمايت و حفاظت قرار گرفته اند در كناره ها و سواحل اين پارك ملي امكان زاد و ولد و رشد يافته اند.
منطقه مقدس واقع در روستاي گوزل چاملي كه در دامنه تپه ديلك در محدوده شمال شرقي پارك ملي قرار دارد به قرون ۸ – ۹ پيش از ميلاد تعلق داشته و به عنوان محل كنفرانس هاي كنفدراسيون Panionion كه مركز سياسي و علمي Ionia بوده مورد استفاده قرار مي گرفت. در اين پارك ملي گردشگاه هايي براي استفاده روزانه وجود دارد و نيازهاي گردشگران را برآورده مي نمايد. همچنين بوفه و قهوه خانه صحرايي نيز وجود دارد. در اين مكان امكان پذيرايي در چادر و كاروان ها نيز فراهم شده است.
كاروانسراي تاريخي كوش آداسي Kusadasi Inn
كاروانسراي اين شهر با بيش از ۳۰۰ سال قدمت امروزه تبديل به اقامتگاهي با معماري خاص در كوش آداسي واقع شده است. اغلب دست اندركاران اين اقامتگاه تركيه ، عثماني اند. تمامي كساني كه در اين اقامتگاه كار مي كنند برخورد بسيار دوستانه اي دارند. اتاق هاي اين كاروانسرا معماري هاي قرون وسطي را يادآور مي شوند. اين مكان عمومي ارزش يك بار ديدن را دارد، حتي اگر قصد اقامت در آنجا را نداشته باشيد.
غار كاراجا Karaja Cave Town
غار كاراجا از ديدني هاي كوش آداسي و يك غار غير فعال است و از اين رو رودخانه اي در آن وجود ندارد، ليكن قطرات آبي كه از شكاف هاي سقف مي چكد، باعث بوجود آمدن انواع سنگ قطره ها مي شود. همچنين در داخل غار استخرهاي تراوتن و چند حوضچه كوچك وجود دارد. رطوبت هواي داخل غار، هرچه بيشتر داخل برويد، افزايش مي يابد.

امتیاز:
بازدید: 23
برچسب:
:
[ 1396/8/14  ] [ ۱۴ ] [ kusadasi-net2 ] [ ]

شهر تركيه

فرهنگ مردم تركيه

جمهوري تركيه با مساحتي در حدود ۷۷۹ هزار كيلومتر مربع و با جمعيتي قريب به ۶۷ ميليون نفر در شمال غربي كشورمان قرار دارد. زبان رسمي مردم تركيه ، تركي استانبولي و دين مردم آن نيز اسلام است . استانبول مهمترين شهر تركيه به شمار مي آيد. سالهاست كه تركيه به عنوان يكي از مهمترين كشورهاي خاورميانه در جذب توريسم است و هرساله ميليونها دلار از عوايد حاصله وارد چرخه اقتصاد اين كشور مي شود. به همين علت آداب و رسوم ملل اين هفته را با اماكن ديدني تركيه آغاز مي كنم . يكي از اين اماكن «قلعه وان » در استان وان كنار درياچه وان است . اين قلعه عظيم در بالاي كوه قرار گرفته است و امروزه به شكل مخروبه يي است كه ستونهاي عظيم و ديوارهاي سربه فلك كشيده آن ، چشم هر بيننده يي را به خود جلب مي كند. مقام ابراهيم هم يكي ديگر از اماكن ديدني تركيه است كه اين محل در واقع چاهي است كه مردم معتقدند شفابخش است . در مقام ابراهيم يك ساختمان زيباي توريستي و زيارتي بنا شده است كه محل سكونت مسافرين است . جالب است بدانيد پرچم كشور تركيه يك پرچم قديمي است كه در روي رنگ قرمز آن يك هلال ماه و يك ستاره سفيدرنگ ديده مي شود. عامه مردم تركيه در موردهلال روي پرچم چنين مي گويند: «در سال ۳۳۹ پيش از ميلاد، فيليپ پدر اسكندر مقدوني قصد حمله و كشورگشايي داشت كه درخشش شديد هلال ماه در شب ، فيليپ را ناكام كرد و وي موفق به تصرف نشد. هلال ماه سمبل امپراتوري بيزانس بود و بعدها نيز امپراتوري عثماني آن را بر پرچم خود حفظ كرد. در اواسط قرن نوزدهم ستاره يي به پرچم تركيه اضافه شد كه الهام گرفته از سوره «طارق » قرآن كريم است و فضاي آن ستاره بامدادي است . خالي از لطف نيست كه بدانيد سالها جشن گرفتن نوروز براي مردم كردتبار تركيه قدغن بود. اما چند سالي است كه اين جشن آزاد شده و مردم اين منطقه براحتي به استقبال بهار و نوروز مي روند. آنها با برگزاري اين جشن از هويت فرهنگي و ملي خويش پاسداري مي كنند. اگرچه اكثريت مردم تركيه را مسلمانان تشكيل مي دهند اما دولت اين كشور يك دولت سكولار است . به همين علت در موسم ماه مبارك رمضان رستورانها در طول روز باز است . گرچه مسلمانان به احترام اين ماه مبارك ، رستورانهاي خود را تا موقع افطار مي بندند اما هيچ كس در بستن يا بازگذاشتن رستورانش مجبور نيست . در تركيه رسم است كه مسلمانان با كباب تركي و چاي روزه خود را بگشايند و خريد و فروش در بازارهاي تركيه تا سحر ادامه دارد. در اين ميان شبكه هاي تلويزيوني هم بيكار ننشسته و اقدام به پخش برنامه هاي جذاب و مفرح مي كنند. يكي از اين برنامه هاي جذاب «پاپ استار» است . در اين برنامه مردم عادي صداي خود را براي خوانندگي امتحان مي كنند و هيات داوران نيز هر بار چند نفر را به جامعه هنري تركيه معرفي مي كنند. چاي پررنگ ، تلخ ، بي مزه و بي عطر و بو نوشيدني محبوب مردم تركيه است آنها با قهوه ميانه خوبي ندارند. غذاهاي محبوبشان نيز «كباب اسكندري » و «كباب دونر» است . اما از آنجايي كه قيمت غذا و انواع شيريني در تركيه بسيار گران است از اين رو كدبانوهاي خانه بيكار ننشسته و سعي مي كنند تا براي اعضاي خانواده شان غذا و شيريني بپزند. قيمت يك كيلو شيريني در تركيه تقريبا ۱۸ هزار تومان است و از آنجايي كه سطح درآمد و ميانگين معيشتي مردم پايين است آنها كمتر بيرون از منزل غذا سرو مي كنند. ولي فكر نكنيد كار رستوران دارها در تركيه كساد است زيرا در هر فصلي از سال كه به تركيه برويد، توريست هاي فراواني مي بينيد. چه در زمستان كه توريست هاي عمدتا عرب براي اسكي به پيست هاي اين كشور مي روند و چه در تابستان كه در بيم از گرما به سواحل تركيه مي روند. در مورد تركيه بايد گفت كه مردم متحمل پرداخت ماليات هاي سنگين هستند. هرگاه به اين كشور رفتيد حسابي مواظب باشيد كه به اماكن و وسايل عمومي اين كشور آسيبي وارد نسازيد زيرا در صورت مشاهده هرگونه تخلفي شما بايد جريمه هاي سنگين پرداخت كنيد. مردم تركيه معتقدند علت اصلي پيشرفت كشورشان به رغم عدم برخورداري از معادن و سرمايه هاي طبيعي ، همين ماليات هاي آنهاست . امروزه موسيقي تركيه در ميان مردم كشورهاي خاورميانه از محبوبيت بالايي برخوردار است و به محض ورود آلبوم جديد از خوانندگان مطرح اين كشور بسرعت در كشورهاي مجاور به فروش مي رسد. وقتي علت اين امر را از يك آهنگساز جويا شدم ، در پاسخ گفت : «موسيقي تركيه حتي بدون كلام ، با انسان حرف مي زند، درددل مي كند و به علت وجود حزني كه در موسيقي مشرق زميني است بسرعت در دل مي نشيند. از جمله جشن هاي ملي مردم تركيه مي توان به سالروز تولد و مرگ آتاتورك ، جشن تاج گذاري اولين پادشاه عثماني كه خود از عوامل جذب توريست است ، فتح شهرهاي مهم توسط آتاتورك و جشن يك هفته يي جمهوريت اشاره كرد. در مراسم سالروز فوت آتاتورك مردم بمدت يك ربع به احترام او سكوت اختيار مي كنند. آنها با پوشيدن كت و شلوار سرمه يي و كراوات قرمز در حالي كه ساكت هستند، اداي احترام مي كنند حال تصور كنيد كسي سهوا حرف زده يا آدامس بخورد، چه مي شود? اين اتفاق براي يكي از رهبران محلي حزب حاكم تركيه افتاد. «ويسل ويچي » رييس حزب عدالت و توسعه در شهر فتسا واقع در ساحل درياي سياه ، چندي پيش در حالي كه به سمت مجسمه مصطفي كمال آتاتورك بنيانگذار تركيه سكولار مي رفت ، آدامسي در دهان گذاشت . او قصد داشت به مناسبت هشتاد و هشتمين سالگرد تاسيس پارلمان تركيه دسته گلي روي آرامگاه آتاتورك بگذارد. وي به اتهام توهين به آتاتورك به دادگاه احضار شد. در پايان ذكر اين نكته ضروري است كه استانبول را شهر هزار مسجد مي نامند. بر روي هفت تپه اين شهر، هفت مسجد قرار دارد كه از مهمترين آنها «اياصوفيه » و مسجد «سلطان محمود» است . اخيرا رويت اين هفت تپه از فراز آسمان ممكن شده است و هلي كوپترهايي براي اين منظور اختصاص يافته اند تا توريست ها را به تماشاي اين منطقه زيباي كشورشان به آسمان ببرند تا از آن ارتفاع اين منظره را ببينند اما بخاطر هزينه بالاي هلي كوپتر از آن استقبال نشد.
نوروز در تركيه
نوروز تا نخستين سال‌هاي تشكيل جمهوري تركيه در ميان تركان تركيه پايدار ماند و سپس رفته رفته اهميت پيشين خود را از دست داد و فقط در مناطق كردنشين و در پاره‌اي از مناطق شمال، آيين رسوم اين جشن موجوديت خود را حفظ كرده است. مردم تركيه عيد نوروز را به عنوان يكي از معدود ايام جشن مي‌‌گرفتند. در اين روز حكيم باشي معجون مخصوصي به نام نوروزيه را براي پادشاهان و درباريان تهيه مي‌ كرد. گفته مي شود اين معجون از چهل نوع ماده مخصوص تهيه ‌مي شد و شفابخش بسياري از بيماري‌ها و دردها و باعث افزايش قدرت بدني مي‌‌شده است. مردم اين سرزمين نوروز را آغاز بهار طبيعت و شروع تجديد حيات و طراوت در جهان و برخي روز مقدس در مقابل شب قدر و شب برائت و برخي عامل اتحاد و همبستگي و حتي آن را زادروز امام علي و تعيين ايشان به خلافت و سالروز ازدواج ايشان با حضرت فاطمه دانسته اند. كردهاي تركيه سال‌ها براي به رسميت شناخته شدن نوروز در اين كشور تلاش كردند و اكنون نوروز در تركيه تعطيل رسمي است.

امتیاز:
بازدید: 21
برچسب:
:
[ 1396/8/14  ] [ ۱۴ ] [ kusadasi-net2 ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 649
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب